Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2023 do 12.06.2023

 

Zájmové období bylo charakteristické teplotními i srážkovými anomáliemi a nadprůměrnou úrovní radiace. První polovina května, v některých zemích první (případně druhá i třetí) květnová dekáda, byla chladnější než obvykle, např. Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko – to zaznamenalo jedno z nejchladnějších období od roku 1991 (od 1. do 20. května). V důsledku toho bylo vzcházení letních plodin, které již byly ovlivněny pozdním výsevem, nepříznivě pomalé. Srážky byly prostorově velmi variabilní. Některé země hlásí jejich velký nadbytek, a to např. Maďarsko či Itálie, kde naměřili rekordně vysoké srážkové úhrny (od roku 1979) či zaznamenali přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami a s tím spojené lokální povodně a velký tlak chorob – zejména u ozimů. Jiné země (např. Dánsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina) hlásí srážkový deficit s rekordně nízkými úhrny a s tím spojený zhoršující se deficit půdní vláhy. Často je zmiňováno, že velikosti výnosů se budou hodně odvíjet od toho, kolik srážek napadne v následujících týdnech.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 6. 2023
pro
RO
Rumunsko
Během první poloviny května vládlo v Rumunsku mnohem chladnější počasí než obvykle, zejména v jižních a východních oblastech; v důsledku toho bylo vzcházení letních plodin v těchto regionech nepříznivě pomalé a dlouhodobé. Později převládaly téměř průměrné teploty, ale letní plodiny nedokázaly zpoždění výrazně dohnat. Denní maximální teploty (mírně a jen párkrát) překročeny 30°C pouze v jihovýchodních oblastech. Srážky v západních a jižních oblastech byly v rozmezí 50 až 120 mm, což je blízko nebo mírně pod průměrem. Střední a severní regiony však zaznamenaly deficit srážek 40 až 80 mm. Reprodukční fáze ozimů, která je klíčová pro tvorbu výnosu, byla díky celkově mírným teplotám příznivě prodloužena. Obsahy půdní vody byly většinou přiměřené, ale v některých severozápadních, středních a severovýchodních oblastech vyčerpané na podprůměrnou úroveň. Akumulace biomasy výrazně převyšuje průměr na národní úrovni, ale zůstává pod průměrem v Centru a Nord-Est kvůli omezenému zásobování vodou. Nevýhodou nízkých teplot a častých srážek letošního jara je zvýšený tlak škůdců, rozšířené virové infekce a potenciální snížení kvality zrna. S ohledem na výše uvedené negativní dopadové faktory se naše prognóza výnosu ozimých plodin mírně snížila, ale zůstává nad 5letým průměrem. Letní plodiny zaostávají v růstu a vývoji, ale obsahy půdní vlhkosti jsou na příznivé úrovni, proto je jejich prognóza výnosů udržována v souladu s historickým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 17. 9. 2024

    Klima v České republice se mění: Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Odborem životního prostředí připravily výstavu ZMĚNA KLIMATU – poznej, pochop, pomoz, kterou je ještě do 24. září možné navštívit v Urban centru v Brně. Výstava přibližuje příčiny a projevy změny klimatu a ukazuje, jak se s nimi vyrovnáváme. V rámci doprovodního programu výstavy mluvil v cykle přednášek klimatolog Pavel Zahradníček i o tom, jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? A jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy? I to přiblíží podklady dr. Zahradníčka, které jsou k dispozici ZDE.

  • 17. 9. 2024

    Proběhla konference Potraviny pro budoucnost

    Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost. Výsledky představili na konferenci 16. září 2024. Klimatolog prof. Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluvil i o tom, jak mohou extrémní meteorologické jevy poškodit úrodu více druhů zemědělských plodin a také jak nám pomáhají systémy včasné výstrahy jako jsou právě Intersucho.cz, Agrorisk.cz nebo Firerisk.cz. Více o výsledcích, kterých vědci dosáhli si můžete přečíst ZDE

17. května 2023 / 20. týden

předchozí další zavřít