Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 20. 11. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 13. 11. 2022 do neděle 13. 11. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (13.11. – 19.11.2022) nás zasáhla první zimní epizoda, když se objevilo první sněžení a také nízké teploty pod bodem mrazu i během dne. Nejvíce srážek spadlo od středy do pátku. Od pátku do neděle pro změnu spíše sněžilo. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno v jižních Čechách a to mezi 15-35 mm za týden. Na zbytku území pak většinou se objevilo zhruba do 15 mm za týden. Nejvíce sněhu je nyní na Šumavě a to místy přes 20 cm. Během týdne nám celkem dost spadly teploty vzduchu směrem dolů. Na počátku týdne byly maxima často nad 10 °C, lokálně dokonce i nad 15 °C. Oproti tomu jsme v sobotu zažili první ledový den, což znamená celodenní mráz.
V uplynulém týdnu byl první ledový den, který nastal dříve než je obvyklé. V dalších dnech čekáme mírné oteplení a vesměs klasické listopadové počasí. Svrchní vrstva půdy bude nasycena i za 10 dnů, ve spodních vrstvách bude nižší vlhkost na Moravě.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se mírně snížila na východní Moravě. Ale i nadále je zde sledována snížená úroveň půdní vláhy až počínající sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se v podstatě nezměnila v minulém týdnu a zůstávají tři lokality sledovaného sucha a to v Podkrušnohoří, východně od Prahy a na severní Moravě.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 7 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na větší části území k mírnému vzestupu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm, ve 20-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 8 % stanic, v 10 až 50 cm je na 10 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 49 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 38 % stanic a v 50-100 cm na 14 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na jihu Čech, nižší na jihu Moravy, v severozápadních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (13.11.–19.11.2022) nás zasáhla první zimní epizoda, když se objevilo první sněžení a také nízké teploty pod bodem mrazu i během dne. Nejvíce srážek spadlo od středy do pátku. Od pátku do neděle pro změnu spíše sněžilo. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno v jižních Čechách a to mezi 15-35 mm za týden. Na zbytku území pak většinou se objevilo zhruba do 15 mm za týden. Nejvíce sněhu je nyní na Šumavě a to místy přes 20 cm. Během týdne nám celkem dost spadly teploty vzduchu směrem dolů. Na počátku týdne byly maxima často nad 10 °C, lokálně dokonce i nad 15 °C. Oproti tomu jsme v sobotu zažili první ledový den, což znamená celodenní mráz. Do čtvrtka byly noční teploty mezi 0-5 °C, poté spadly pod bod mrazu a dokonce v sobotu byly často pod -5°C. Větrnější počasí bylo počátkem týdne (neděle-pondělí) a pak ve čtvrtek a pátek.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

19. listopadu 2022 / 46. týden

předchozí další zavřít