Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
BY
Bělorusko
Červen byl teplejší než obvykle s kladnými denními teplotními anomáliemi přesahujícími 2 °C. Ve třetí dekádě června byla pozorována několikadenní vedra s maximálními teplotami nad 30 °C. Počet horkých dnů byl zvláště vysoký v jižních oblastech. V červenci se teploty vrátily k průměru či podprůměru. Kumulace srážek se v červnu pohybovala od nadnormálního (+ 20 %) v Grodnu a Vitebsku na severu až po výrazně podnormální (- 30 %) na jihu, kde deficit srážek ve spojení s vysokými teplotami vedl k vyčerpání vlhkosti ornice. Bohaté srážky v první polovině července s kumulací + 30 až +70 % výrazně zlepšily podmínky půdní vlhkosti pro plodiny. Ozimé plodiny se blíží zralosti za obecně dostatečných vlhkostních a teplotních podmínek pro plnění zrna. Vyšší červnové teploty urychlily vývoj kukuřice a podpořily akumulaci biomasy, která se nyní blíží sezónním průměrným hodnotám. Červencový déšť dorazil před květem kukuřice na zrno. V nadcházejících týdnech by bylo zapotřebí více srážek, aby se udržely v současnosti dobré prognózy výnosů kukuřice na zrno. Prognóza výnosů ozimých plodin zůstává pozitivní.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 7. 2024

    Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha

    Podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny je jasné, že se klima mění. Klimatologové jsou jen překvapeni, jak se oteplování zrychluje. Frekvence extrémních jevů jako jsou suchá období a extrémní srážky se podle jeho slov obecně zvyšuje.  "Adaptace na klimatické změny nebude jednoduchá. Nestačí se zaměřit na jeden nebo dva projevy změny klimatu. Je třeba zvyšovat retenci krajiny tam, kde má největší efekt, například v horní části povodí."
    Celý rozhovor pro ekolist.cz je k dispozici ZDE.

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

3. května 2022 / 18. týden

předchozí další zavřít