Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 24. 04. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 17. 04. 2022 do neděle 24. 04. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (17.4.–23.4.2022) jsme byli pod vlivem tlakových níží. To znamenalo i častější déšť, který ale celkově nebyl zas tolik vydatný. Na velké části republiky byl jen do 5 mm za týden. Více deště bylo zaznamenáno na jižní Moravě i v jižních Čechách. Zde napršelo až 15 mm za týden. Maximální teplota vzduchu během dne se většinou pohybovala od 7 do 13°C. Nejchladněji bylo v úterý a ve středu, kdy se maxima dostávala nad 10°C jen lokálně. Naopak v sobotu bylo na mnoha místech i více než 15°C. Noční minimální teploty vzduchu klesaly pod bod mrazu hlavně v první polovině týdne.
V tomto týdnu by nejvíce mělo pršet v první polovině, ale budou velké prostorové rozdíly, kdy v jižní polovině má být srážek výrazně více. Dlouhodobý výhled předpokládá podprůměrné či průměrné teploty. Sucho by se tedy nemělo nějak výrazně zhoršovat.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden změnila a došlo k redukci sledovaného sucha. Sucho je sledováno spíše v jižní části naší republiky a východně od Prahy, kde je nejhorší situace. Celkově převládají nižší stupně intenzity sucha počínající až výrazné sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden v podstatě nezměnila. I nadále zůstávají větší lokality - na Jesenicku, kde je sledováno až extrémní sucho, oblast v Polabí a také oblasti v jižních Čechách. Dále je sledováno počínající až výrazné sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 54 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území došlo k růstu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm vlivem srážek, ve 20-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 11 % stanic, v 10 až 50 cm je na 17 % stanic a v 50-100 cm na 7 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 16 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 15 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (17.4. – 23.4.2022) jsme byli pod vlivem tlakových níží. To znamenalo i častější déšť, který ale celkově nebyl zas tolik vydatný. Na velké části republiky byl jen do 5 mm za týden. Více deště bylo zaznamenáno na jižní Moravě i v jižních Čechách. Zde napršelo až 15 mm za týden. Maximální teplota vzduchu během dne se většinou pohybovala od 7 do 13°C. Nejchladněji bylo v úterý a ve středu, kdy se maxima dostávala nad 10°C jen lokálně. Naopak v sobotu bylo na mnoha místech i více než 15°C. Noční minimální teploty vzduchu klesaly pod bod mrazu hlavně v první polovině týdne. Ve čtvrtek a pátek byly již mírně nad bodem mrazu na větší části území. V sobotu pak už byly vesměs okolo 5°C. Větrné počasí bylo většinou jen v pátek a sobotu, kdy se průměrné denní hodnoty dostávaly nad 2 m/s.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 1. 2025

    Los Angeles se prohnala požární bouře

    Los Angeles v plamenech. Masivní požáry pohltily celé čtvrti největšího města Kalifornie. Jak to, že se oheň nedaří dostat pod kontrolu? A proč atmosféra funguje jako houba? V podcastu iROZHLASU Vinohradská 12 odpovídá na otázky bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV Miroslava Trnka, spolutvůrce webu o předpovědích požárního počasí Firerisk.cz. Ptá se Matěj Skalický. Celý rozhovor je dostupný ZDE.

  • 13. 1. 2025

    Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit

    Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.