Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2024 do 15.07.2024

 

Zatímco země jako Francie, Německo, Belgie a Nizozemí hlásí převážně podprůměrné teploty, státy, které jsou jižněji, naopak zaznamenaly výskyty vysokých teplot provázených vlnami veder (např. v Rumunsku, Bulharsku či Maďarsku dosahovaly teploty ke 39 až 40 °C). Negativní dopady nedostatku vody a vln veder se již odrážejí na satelitních snímcích (akumulace biomasy). U zemí, které byly v minulém období zasaženy suchem, problém i přes četné srážky často přetrvává. Srážky se mnohdy vyskytují ve formě bouřek s krupobitím, které lokálně porost poškodí. Déšť je často příčinou vysoké vlhkosti zrna, což společně s podmáčenými poli oddaluje sklizeň, která díky pokročilému fenologickému vývoji začíná u ozimů dříve. Také tlak chorob a škůdců je velký, a to zejména u brambor. Nejvíce zasaženou plodinou je ale podle zpráv ječmen ozimý, u kterého prognózy výnosů klesly nejvíce. Letním plodinám se zatím daří dobře.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 7. 2024
pro
IT
Itálie
Na severu pokračovaly vydatné srážky až do 23. června. Poté byly srážky méně časté, stále častěji se vyskytovaly silné bouře, často s kroupami a lokálně se značnými škodami. Od 23. června se teploty zvýšily a na konci června byla zaznamenána první vlna veder sezóny. Druhá, intenzivnější, začala od 8. července s maximálními teplotami do 35 °C. V severní Itálii dosáhly ozimy zralosti koncem června a sklizeň byla téměř dokončena do 10. července, přičemž plodiny na většině polí nebyly optimální. Bouřky lokálně zpomalily sklizeň a poškodily ovocné stromy a vinice. Letní plodiny mají zpoždění ve fenologickém vývoji a rozvoji biomasy. Teploty v červenci by měly pomoci kukuřici a sóji urychlit obnovu; zotavení je již viditelné pro Veneto v signálu fAPAR ze satelitních pozorování. Celkově lze stále očekávat průměrné výnosy, pokud by zemědělci byli schopni přizpůsobit své zemědělské postupy, například setím kukuřice s nižšími tepelnými požadavky. Ve střední Itálii (Marche, Toscana, Umbrie, Lazio) pokračovalo v prvních 10 červnových dnech s příznivě suchým a nepříliš horkým počasím plnění zrn u ozimých plodin, které začalo koncem května. Ozimé plodiny dosáhly zralosti kolem 15. června a sklizeň byla ukončena před koncem téhož měsíce. Slunečnice, nejpěstovanější letní plodina v této oblasti, se dobře vyvíjejí a v současné době je po fázi květu. Na jihu skončila pokračující suchá a horká sezóna s nízkými očekáváními výnosů, zejména na Sicílii. Prognóza výnosu pšenice tvrdé byla revidována směrem nahoru kvůli nadprůměrným výnosům v centrálních regionech, celkově se však potvrdila snížená očekávání výnosů ozimých plodin. U letních plodin byly prognózy výnosů ponechány na trendové úrovni nebo mírně zvýšeny.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 20. 7. 2024

    Zemědělské sucho

     „Sucho“ je velmi obecný termín a zahrnuje celou škálu jevů, které se můžou projevovat poměrně rozdílně. Často mluvíme například o suchu meteorologickém, které definujeme jako nedostatek atmosférických srážek nebo zápornou klimatologickou vodní bilanci mezi srážkami a výparem, či o suchu hydrologickém, projevujícím se sníženým průtokem v řekách, či nízkou hladinou podzemních vod. Jan Řehoř z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, se konkrétně vyjádřil k suchu, které je často nazýváno jako „zemědělské“. Celý článek pro trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz je k dispozici ZDE.

  • 19. 7. 2024

    Ohlédnutí za počasím letošního roku a jeho výhled na léto

    Průběh počasí byl nejen mezi zemědělci jedním z nejdiskutovanějších témat prvních měsíců letošního roku. Profesor Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR informuje o jeho stavu v časopise Úroda. Článek je k dispozici ZDE

23. dubna 2022 / 16. týden

předchozí další zavřít