Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 06. 04. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 30. 03. 2025 do neděle 06. 04. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (30.3. – 5.4.2025) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, která přinesla teplé počasí. To se dramaticky změnilo o víkendu, kdy přešla přes naše území studená fronta a za ní začal proudit velmi studený vzduch. Srážky se objevovaly na začátku týdne. Celkově jich příliš nebylo. Na polovině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden a na dalších 37 % pouze do 10 mm/týden. Více jich bylo v Krkonoších, Šumavě a Českomoravské vrchovině. Teploty během týdne postupně rostly až k maximu v pátek s teplotou dosahující až 20°C.

Tento týden se bude postupně oteplovat a od dalšího týdne čekáme výrazně nadprůměrné teploty. Srážky očekáváme minimální. To bude znamenat výrazné vysušování svrchní vrstvy půdy. Ranní a noční mrazíky budou hrozit hlavně ve středu a v pátek.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu opět stoupla na téměř celém území. Nejvyšší intenzitu sucha, sucho extrémní, v témto vrstvě aktuálně pozorujeme v okolí Jindřichova Hradce, na severu Vysočiny, místy ve východních Čechách a také severně od Brna. Ve zbytku východních Čech a Vysočiny, na Táborsku, Benešovsku či Lužických horách pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Horší situace je také podél západních a severních hranic území. Na zbylém území středních, jižních Čech a Moravy pozorujeme spíše počínající až mírné sucho.
  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává oproti minulému týdnů téměř stejná I nadále v této vrstvě pozorujeme na téměř celém území Vysočiny, východních Čech, severně od Brna a také severozápadně od Olomouce, v Jeseníkách, v Bílých Karpatech, Beskydech, Krušných, Lužických horách a Českém Švýcarsku mírné až výrazné sucho. Východně od Moravské Třebové, na Zlínsku v Beskydech, v okolí Šumperku a na severu Vysočiny lokálně i sucho výjimečné.
  • V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha v rámci celé republiky oproti minulému týdnu také stoupla zejména ve sledovaných oblastech. Aktuálně je i nadále sucho neintenzívnejší v Krušných horách, Českém Švýcarsku, Orlických horách, v okolí Dačic, na Vysočině, hlavně na severu, ve východních Čechách a severně od Brna, kde pozorujeme sucho výrazné nebo lokálně i výjimečné až extrémní. Dále podél severních hranic republiky a také jihovýchodně od Prahy, místy v Jeseníkách, v Beskydech a v Bílých Karpatech pozorujeme sucho mírné až výrazné. Oblasti severozápadně od Prahy, severně a východně od Plzné, část Slezska, jih Čech a jih Moravy zůstává převážně bez projevů sucha. V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 76 % území. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k poklesu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 10 % stanic, v 10-50 cm na 6 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na polovině stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nižší v nížinách především v Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (30.3. – 5.4.2025) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, která přinesla teplé počasí. To se dramaticky změnilo o víkendu, kdy přešla přes naše území studená fronta a za ní začal proudit velmi studený vzduch. Srážky se objevovaly na začátku týdne. Celkově jich příliš nebylo. Na polovině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden a na dalších 37 % pouze do 10 mm/týden. Více jich bylo v Krkonoších, Šumavě a Českomoravské vrchovině. Teploty během týdne postupně rostly až k maximu v pátek s teplotou dosahující až 20°C. Poté se ochladilo a v neděli byly maxima pod 5°C. Noční teploty byly celý týden nad bodem mrazu, ale v neděli spadly pod bod mrazu na drtivé části území republiky. Uplynulý týden lze hodnotit jako mírně větrnější.

Aktuality

Vyhodnocení dotazníkového šetření

Vážení uživatelé, na již tradičním diskusním setkání uživatelů portálů Intersucho, které proběhlo v únoru, jsme letos pro účastníky připravili dotazník, ve kterém bylo možné vyjádřit svůj názor a spokojenost s portálem, s jeho produkty i s prací týmu. Dotazník vyplnilo 59 respondentů. Jelikož si velmi vážíme zpětné vazby a názor našich uživatelů je pro nás důležitý, děkujeme všem, kteří se zapojili a poskytli nám svůj vhled. Vyhodnocení dotazníků je v grafické formě ke stažení k dispozici níže.

Nový systém poskytující informace o stavu lesních ekosystémů

DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků ÚVGZ AV ČR a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity vznikl nový expertní systém dendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky. Více v článku portálu prumyslovaekologie.cz najdete zde.

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ. Jak situaci komentují klimatologové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR si můžete přečíst v článku ČT24 zde.

Miroslav Trnka pro CNN Prima news

O extrémních změnách počasí a o tom, jaká opatření by Česká republika měla přijmout i v oblasti zemědělství, aby se lépe připravila na rostoucí rizika spojená s extrémním počasí mluvil ve zprávách televize Prima (od 15:45 min) Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je ke zhlédnutí v archivu televize zde.

Pavel Zahradníček hostem ČT24

V posledním bloku pořadu Události, komentáře ČT24 odpovídal na dotazy týkající se brzkého jara i prudkého víkendového ochlazení Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je v archivu ČT24 dostupný zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: