Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 01. 08. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 25. 07. 2021 do neděle 01. 08. 2021 ráno)


STAV PŮDNÍ VLÁHY se minulý týden mírně zvýšil i nadále tak většina území má lepší stav. V povrchové vrstvě (0–40 cm) převažuje stav mírného přebytku na většině území. Severní Čechy a oblast východně od Prahy má stav mírně horší, zde převažuje mírný deficit.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se v minulém týdnu v podstatě nezměnil. V Čechách a na západní Moravě je stav lepší i nadále lepší. V dalších částech je stav neutrální až mírně deficitní (východní Morava).
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ lze vodnost vodních toků rozdělit na tři díly. Oblast západně od Vltavy má převážně normální až nadnormální vodnost, východ území tedy východně od toku Morava má převážně podnormální vodnost. Ve zbývající části republiky převažuje spíše normální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 01. 08. vyskytuje deficit na cca 9 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 2 % území je záporná odchylka o více jak 20 mm.

Více informací

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 17. 9. 2024

    Klima v České republice se mění: Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Odborem životního prostředí připravily výstavu ZMĚNA KLIMATU – poznej, pochop, pomoz, kterou je ještě do 24. září možné navštívit v Urban centru v Brně. Výstava přibližuje příčiny a projevy změny klimatu a ukazuje, jak se s nimi vyrovnáváme. V rámci doprovodního programu výstavy mluvil v cykle přednášek klimatolog Pavel Zahradníček i o tom, jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? A jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy? I to přiblíží podklady dr. Zahradníčka, které jsou k dispozici ZDE.

  • 17. 9. 2024

    Proběhla konference Potraviny pro budoucnost

    Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost. Výsledky představili na konferenci 16. září 2024. Klimatolog prof. Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluvil i o tom, jak mohou extrémní meteorologické jevy poškodit úrodu více druhů zemědělských plodin a také jak nám pomáhají systémy včasné výstrahy jako jsou právě Intersucho.cz, Agrorisk.cz nebo Firerisk.cz. Více o výsledcích, kterých vědci dosáhli si můžete přečíst ZDE

11. července 2021 / 27. týden

předchozí další stáhnout zavřít