Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
BG
Bulharsko
První dvě dubnové dekády byly výrazně chladnější než obvykle (o 1 až 3°C), zejména v severních a západních oblastech Bulharska. Zbytek zájmového období byl poněkud teplejší, ale nadále převládaly podprůměrné nebo téměř průměrné teploty. Suma teplot za zájmové období představuje výrazný deficit, mezi -30 a -100 °C. Po vlhkém konci března dále následovaly během prvních dvou dubnových dekád hojné srážky. Po té se počasí více ustálilo. Za zájmové období jako celek dosáhl úhrn srážek ve většině krajů 50 až 100 mm, v jihozápadních regionech bylo zaznamenáno 80 až150 mm. Na začátku období setí letních plodin byly půdy studené a příliš vlhké, což způsobilo 1 až 3 týdenní zpoždění. Výsev kukuřice na zrno je také zpožděn. Nízké teploty byly také nepříznivé pro vzcházení. Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních, na druhou stranu z opožděného vývoje plodin vyplývá, že kvetení pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivě horkého a suchého letního počasí. Vývoj ozimých plodin byl počátkem dubna o 1 až 2 týdny pokročilý, ale většina toho byla od té doby ztracena kvůli podprůměrným teplotním podmínkám. Modely ukazují vysoce nadprůměrnou akumulaci biomasy u ozimých obilnin a také u řepky. Dálkový průzkum potvrzuje dobré podmínky ozimých plodin a pozitivní prognózu výnosů. Prognóza výnosu letních plodin odpovídá historickému trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE