Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 06. 06. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 30. 05. 2021 do neděle 06. 06. 2021 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (30.5. – 5.6.2021) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše nad Skandinávií, která postupně slábla. V sobotu se objevily nad republikou silné bouřky a to hlavně v Čechách. Srážkové úhrny byly tedy značně rozdílné. Lokálně spadlo i 20-40 mm za týden, ale v místech kde bouřky nebyly, tak nepršelo za celý týden vůbec. V průběhu týdne teplota vzduchu výrazně rostla. Maximální teploty v první polovině týdne byly mezi 15-20 °C. Ke konci týdne pak na většině území se dostala už nad 25 °C.
Předpověď slibuje spíše teplejší počasí doprovázeno častými bouřkami. Srážkové úhrny budou tedy prostorově značně rozdílné. Půdní sucho se může začít rozvíjet v povrchové vrstvě do 40 cm, naopak hlouběji bude situace i za 10 dnů neměnná. Převládá mezi modely značná nejistota.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se po cca třech týdnech opět objevila. Aktuálně je sledováno převážně počínají sucho na větší části Moravy. Vyskytuje se však místy i v Čechách. Na Moravě sledujeme na střední Moravě a ve Zlatých Horách.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden v podstatě nezměnila. Hlavní sledovaná lokalita se nachází v Krkonoších a jeho podhůří.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max. 3 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území vlivem srážek a výparu ke kolísání vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti stagnovali. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 10 % stanic, v 10 až 50 cm je na 14 % stanic a v 50-100 cm na 9 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 34 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 20 % stanic a v 50-100 cm na 21 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách na jihu Moravy a v Polabí, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (30.5. – 5.6.2021) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše nad Skandinávií, která postupně slábla. V sobotu se objevily nad republikou silné bouřky a to hlavně v Čechách. Srážkové úhrny byly tedy značně rozdílné. Lokálně spadlo i 20-40 mm za týden, ale v místech kde bouřky nebyly, tak nepršelo za celý týden vůbec. V průběhu týdne teplota vzduchu výrazně rostla. Maximální teploty v první polovině týdne byly mezi 15-20 °C. Ke konci týdne pak na většině území se dostala už nad 25 °C. Noční teploty byly v pondělí a úterý ještě nízké, když klesaly i k 3 °C. Poté se zvedly teploty i v nočních hodinách, v sobotu byly nad hranicí 10 °C už prakticky všude. Vítr byl slabý, nejčastěji průměrné denní hodnoty se dostávaly k 1-2 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 1. 2025

    Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit

    Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.

     

  • 11. 1. 2025

    Kalifornské požáry pohání hydroklimatický bič

    Ohně, které svírají Los Angeles, jsou kvůli klimatickým podmínkám jedny z nejsilnějších v dějinách. Letos se sešlo rovnou několik příčin, jež udělaly z Kalifornie extrémně hořlavé místo. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Kalifornie letos prošla pozoruhodnou kombinací jevů, která způsobila, že právě okolo Los Angeles bylo na začátku ledna obrovské množství vyschlých rostlin. „Dostatek vláhy vedl k bujnému růstu vegetace v první polovině roku 2024,“ popsal Trnka. Ale pak přišlo sucho trvající od léta, které trávu vysušilo. „Aktuální deficit vláhy se tak potkal s mimořádně narostlou vegetací z loňského roku.“ Jeho kolegyně Monika Hlavsová pak doplňuje, že v Kalifornii a na jihozápadě USA byly dlouhodobě pozorovány nižší než obvyklé hodnoty obsahu půdní vláhy a také hlášeny dopady sucha. Celý rozhovor pro ČT24 je k dispozici ZDE.