Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2024 do 15.06.2024

 

Zájmové období bylo v Evropě, i v rámci rozlohy jednotlivých států, různorodé. V několika zemích ho charakterizovaly velmi vlhké podmínky (např. Belgie, Nizozemí, Francie, sever Itálie), které podpořily rozvoj a šíření škůdců a chorob, znemožnily včasné vysetí letních plodin, zapříčinily polehání a komplikovaly sklizeň ozimů a celkově práci na poli. Jiné země hlásí sucho, zapříčiněné nedostatečným množství srážek (např. Německo, Polsko, jih Itálie, Ukrajina). I teplotně se zájmové země rozcházejí. Např. ve Francii, Německu a Bulharsku byly květnové teploty podprůměrné, v Polsku, Dánsku, Belgii či Nizozemí tomu bylo naopak. Mnohé ze zájmových zemí hlásí na základě modelových simulací či satelitních snímků větší akumulaci biomasy u plodin a zrychlený vývoj. Na prognózy výnosů je však ještě brzy, protože velikost výnosu stále může ovlivnit mnoho faktorů.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 6. 2024
pro
BE
Belgie
Teploty byly v květnu převážně nadprůměrné a v první polovině června podprůměrné. Květen byl obzvlášť teplý. Byl druhý nejteplejší v porovnání s historickými záznamy (po květnu 2018). S ohledem na zájmové období jako celek byly průměrné teploty v souladu s dlouhodobým průměrem. Dešťové srážky byly o 50–100 % vyšší než dlouhodobý průměr, čímž se zájmové období stalo druhým nejdeštivějším (po roce 2016) v Belgii. Srážkové události byly zvláště časté (téměř denně) ve druhé polovině května. Tyto povětrnostní podmínky – zejména vysoké srážky – byly pro plodiny nepříznivé. Již tak značně opožděné setí kukuřice a brambor bylo v druhé polovině května prakticky nemožné. Podmínky se zlepšily v prvním červnovém týdnu, ale brzy po dostatečném odvodnění půdy začalo znovu pršet. Taková zpoždění jsou spojena s penalizací na výnosu a pravděpodobně povedou k pozdní sklizni na podzim, kdy bývají podmínky půdní vlhkosti také nepříznivé. Ani setí cukrové řepy ještě není zcela dokončeno. Tlak škůdců a chorob zůstává také vysoký. Zemědělci se obávají zejména phytophthora v bramborách. Výskyt mšic, které mohou přenášet virus listové žloutenky v cukrové řepě, je zatím zvládnutelný. Část ozimých obilnin byla v citlivé fázi květu vystavena nepříznivým vlhkým podmínkám. Dopady na výnosový potenciál jsou negativní, ale v této fázi vysoce nejisté.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 7. 2024

    Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha

    Podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny je jasné, že se klima mění. Klimatologové jsou jen překvapeni, jak se oteplování zrychluje. Frekvence extrémních jevů jako jsou suchá období a extrémní srážky se podle jeho slov obecně zvyšuje.  "Adaptace na klimatické změny nebude jednoduchá. Nestačí se zaměřit na jeden nebo dva projevy změny klimatu. Je třeba zvyšovat retenci krajiny tam, kde má největší efekt, například v horní části povodí."
    Celý rozhovor pro ekolist.cz je k dispozici ZDE.

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

15. dubna 2021 / 15. týden

předchozí další zavřít