Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 25. 10. 2020 v 7 hodin ráno9 (informace odrážejí změny v období od neděle 18. 10. 2020 do neděle 25. 10. 2020 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (18.10 – 24.10.2020) jsme byli pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve výšce, což způsobovalo inverzní charakter počasí. V pátek a sobotu pak přes nás přecházela studená fronta. Srážky se tedy vyskytovaly převážně na frontě. Nejčastěji spadlo jen do 5 mm za týden, místy to bylo i 10 mm za týden (část Zlínského a Jihočeského kraje, Krkonoše). Teploty vzduchu byly hodně závislé na výskytu nízké inverzní oblačnosti a jak rychle se rozpouštěla. Během týdne maxima postupně rostla. Do středy byly většinou maxima v rozmezí 10-15°C. Poté se dostaly nad hranici 15°C.
Po vydatných srážkách, které hlavně na Moravě způsobily povodně, by v dalších 10 dnech mělo převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek. Teploty budou nadprůměrné.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Stupně INTENZITY SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) nejsou sledovány. Příchozí srážky zlepšily stav natolik, že tato část půdy je aktuálně bez rizika sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se v minulém týdnu mírně snížila. Nyní zůstávají drobnější lokality v severozápadní části Čech, především v Ústeckém a Libereckém kraji. Dále lokálně přetrvává problém v okolí Prahy, na Plzeňsku a také v Krkonoších. Nyní je sledováno pouze počínající sucho.
Aktuálně sucho se vyskytuje max na 1 % území České republiky, co se týče prognózy stavu sucha na příští dva měsíce je menší pravděpodobnost dosycení půdního profilu především v místech, která jsou zmíněna výše (viz mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo především na Moravě a na Vysočině ke zvýšení vlhkosti půdy v orniční vrstvě, v severozápadních Čechách v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 3 % stanic, v 10 až 50 cm je na 9 % stanic a v 50-100 cm na 16 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 67 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 31 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Vysočině a Moravě, nižší především v nížinách v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (18.10 – 24.10.2020) jsme byly pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve výšce, což způsobovalo inverzní charakter počasí. V pátek a sobotu pak přes nás přecházela studená fronta. Srážky se tedy vyskytovaly převážně na frontě. Nejčastěji spadlo jen do 5 mm za týden, místy to bylo i 10 mm za týden (část Zlínského a Jihočeského kraje, Krkonoše). Teploty vzduchu byly hodně závislé na výskytu nízké inverzní oblačnosti a jak rychle se rozpouštěla. Během týdne maxima postupně rostla. Do středy byly většinou maxima v rozmezí 10-15°C. Poté se dostaly nad hranici 15°C. Noční teploty se pohybovaly nejčastěji mezi 3-8°C s tím, že ke konci týdne byly noci většinou teplejší. Nejníže klesaly v úterý a to k hranici 0°C. Větrnější počasí bylo v první polovině dne. Průměrné denní rychlosti větru byly mezi 2-4 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 7. 2024

    Kam s uhlíkem?

    Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
    Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

  • 9. 7. 2024

    Změna klimatu je příležitost

    Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

    Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.

7. října 2020 / 41. týden

předchozí další zavřít