Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2024 do 15.06.2024

 

Zájmové období bylo v Evropě, i v rámci rozlohy jednotlivých států, různorodé. V několika zemích ho charakterizovaly velmi vlhké podmínky (např. Belgie, Nizozemí, Francie, sever Itálie), které podpořily rozvoj a šíření škůdců a chorob, znemožnily včasné vysetí letních plodin, zapříčinily polehání a komplikovaly sklizeň ozimů a celkově práci na poli. Jiné země hlásí sucho, zapříčiněné nedostatečným množství srážek (např. Německo, Polsko, jih Itálie, Ukrajina). I teplotně se zájmové země rozcházejí. Např. ve Francii, Německu a Bulharsku byly květnové teploty podprůměrné, v Polsku, Dánsku, Belgii či Nizozemí tomu bylo naopak. Mnohé ze zájmových zemí hlásí na základě modelových simulací či satelitních snímků větší akumulaci biomasy u plodin a zrychlený vývoj. Na prognózy výnosů je však ještě brzy, protože velikost výnosu stále může ovlivnit mnoho faktorů.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 6. 2024
pro
CZ
Česká republika
V zájmovém období převládaly teploty mírně nad dlouhodobým průměrem. Přibývající srážky od konce května optimálně doprovázely zvýšení teploty, což má za následek příznivou vodní bilanci půdy, s výjimkou východní Moravy, kde stále přetrvává vodní deficit. Květnové počasí přálo ozimům, které jsou nyní v dobré kondici. Měly však již ukončený vegetativní vývoj s mírně podprůměrnou biomasou v důsledku vlhké zimy, která omezovala vývoj kořenů. Červnový déšť doplnil úroveň vlhkosti půdy, což umožnilo plodinám absorbovat dusík z půdy a naplnit zrna. Vzhledem k tomu, že se v příštích 10 dnech neočekávají žádné výrazné srážky, které by nepříznivě ovlivnily fázi plnění zrna u obilí, ozimé plodiny mají realistický výhled na slušný výnos navzdory vlhké zimě. Teplé počasí s dostatečnou zásobou vláhy bude i nadále podporovat stálý růst jarních a letních plodin. Prognózy výnosů ozimých plodin se většinou nemění, jsou blízko historickým trendům. Jarní a letní plodiny jsou stále v rané fázi. Fáze plnění zrna u obilí bude rozhodující. Prognóza výnosů jarních a letních plodině v souladu s trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 7. 2024

    Kam s uhlíkem?

    Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
    Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

  • 9. 7. 2024

    Změna klimatu je příležitost

    Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

    Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.

21. května 2020 / 21. týden

předchozí další zavřít