Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2024 do 15.07.2024

 

Zatímco země jako Francie, Německo, Belgie a Nizozemí hlásí převážně podprůměrné teploty, státy, které jsou jižněji, naopak zaznamenaly výskyty vysokých teplot provázených vlnami veder (např. v Rumunsku, Bulharsku či Maďarsku dosahovaly teploty ke 39 až 40 °C). Negativní dopady nedostatku vody a vln veder se již odrážejí na satelitních snímcích (akumulace biomasy). U zemí, které byly v minulém období zasaženy suchem, problém i přes četné srážky často přetrvává. Srážky se mnohdy vyskytují ve formě bouřek s krupobitím, které lokálně porost poškodí. Déšť je často příčinou vysoké vlhkosti zrna, což společně s podmáčenými poli oddaluje sklizeň, která díky pokročilému fenologickému vývoji začíná u ozimů dříve. Také tlak chorob a škůdců je velký, a to zejména u brambor. Nejvíce zasaženou plodinou je ale podle zpráv ječmen ozimý, u kterého prognózy výnosů klesly nejvíce. Letním plodinám se zatím daří dobře.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 7. 2024
pro
PL
Polsko
Po většinu zájmového období byly teploty v souladu s průměrem nebo mírně nad průměrem, s výjimkou konce června. V té době zasáhla zemi horka s maximálními denními teplotami nad 33 °C. Na většině území se vyskytly nadprůměrné srážky. Dešťové srážky však dosud nebyly dostatečné k tomu, aby plně obnovily přiměřené úrovně půdní vlhkosti, zejména na severovýchodě a jihozápadě. Vzhledem k velmi pokročilému růstovému cyklu a rychlému vývoji ozimého ječmene, který regionálně dozrává v polovině června, začala jeho sklizeň nezvykle brzy, na začátku července. První výsledky ukazují průměrné výnosy v důsledku suchých podmínek a častých horkých dnů v pozdních fázích kvetení a plnění zrna. Výsledky byly lepší na severu než na jihu. Sklizeň řepky a ozimé pšenice měkké by měla začít v polovině července. Letní plodiny těžily z návratu srážek, ale zbývající nedostatek vody může vývoj plodin nadále zpomalovat. V nadcházejících dnech se očekává ještě více srážek, které by měly dále podpořit obnovu půdní vlhkosti a růst plodin během současných fází vývoje. Prognózy výnosů ozimých plodin byly mírně korigovány směrem dolů, ale zůstávají nadprůměrné, s výjimkou ozimého ječmene (pokles o 3 % oproti červnu). Prognózy výnosů letních plodin zůstávají stabilní a mírně nadprůměrné, pouze s malými změnami v rozmezí 1 %.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 20. 7. 2024

    Zemědělské sucho

     „Sucho“ je velmi obecný termín a zahrnuje celou škálu jevů, které se můžou projevovat poměrně rozdílně. Často mluvíme například o suchu meteorologickém, které definujeme jako nedostatek atmosférických srážek nebo zápornou klimatologickou vodní bilanci mezi srážkami a výparem, či o suchu hydrologickém, projevujícím se sníženým průtokem v řekách, či nízkou hladinou podzemních vod. Jan Řehoř z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, se konkrétně vyjádřil k suchu, které je často nazýváno jako „zemědělské“. Celý článek pro trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz je k dispozici ZDE.

  • 19. 7. 2024

    Ohlédnutí za počasím letošního roku a jeho výhled na léto

    Průběh počasí byl nejen mezi zemědělci jedním z nejdiskutovanějších témat prvních měsíců letošního roku. Profesor Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR informuje o jeho stavu v časopise Úroda. Článek je k dispozici ZDE

10. května 2020 / 19. týden

předchozí další zavřít