Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2024 do 15.06.2024

 

Zájmové období bylo v Evropě, i v rámci rozlohy jednotlivých států, různorodé. V několika zemích ho charakterizovaly velmi vlhké podmínky (např. Belgie, Nizozemí, Francie, sever Itálie), které podpořily rozvoj a šíření škůdců a chorob, znemožnily včasné vysetí letních plodin, zapříčinily polehání a komplikovaly sklizeň ozimů a celkově práci na poli. Jiné země hlásí sucho, zapříčiněné nedostatečným množství srážek (např. Německo, Polsko, jih Itálie, Ukrajina). I teplotně se zájmové země rozcházejí. Např. ve Francii, Německu a Bulharsku byly květnové teploty podprůměrné, v Polsku, Dánsku, Belgii či Nizozemí tomu bylo naopak. Mnohé ze zájmových zemí hlásí na základě modelových simulací či satelitních snímků větší akumulaci biomasy u plodin a zrychlený vývoj. Na prognózy výnosů je však ještě brzy, protože velikost výnosu stále může ovlivnit mnoho faktorů.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 6. 2024
pro
SI
Slovinsko
Květen byl charakterizován teplotami v souladu s dlouhodobým průměrem, zatímco první dekáda června byla teplejší než obvykle. Zájmové období bylo obzvláště vlhké, s úhrny srážek výrazně nad dlouhodobým průměrem. Pozoruhodné jsou zejména srážkové úhrny v západním Slovinsku, které překročily dlouhodobý průměr o 100–150 % a dosáhly více než 400 mm. Mírné teploty v květnu usnadnily dozrávání obilí. Vyšší teploty během první červnové dekády a pokračující srážky také zvýšily tlak chorob a mohou ovlivnit kvalitu obilí na těch polích, která nebyla včas ošetřena. Nadprůměrné teploty během sezóny posunuly cyklus ozimých plodin přibližně o 2 týdny. Začíná sklizeň. Modelové simulace ukazují nadprůměrné úrovně biomasy ve Vzhodna Slovenija. Prognózy výnosů ozimých plodin zůstávají mírně nad pětiletým průměrem. Dosavadní dostatečná zásoba vody, očekávaný červnový vzestup teplot a předpověď suššího období, to vše by mělo být přínosem pro pozitivní vývoj letních plodin. Protože je však příliš brzy na to, abychom s jistotou vyhodnotili dopad těchto podmínek, prognózy výnosů letních plodin zůstávají v souladu s historickým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 7. 2024

    Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha

    Podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny je jasné, že se klima mění. Klimatologové jsou jen překvapeni, jak se oteplování zrychluje. Frekvence extrémních jevů jako jsou suchá období a extrémní srážky se podle jeho slov obecně zvyšuje.  "Adaptace na klimatické změny nebude jednoduchá. Nestačí se zaměřit na jeden nebo dva projevy změny klimatu. Je třeba zvyšovat retenci krajiny tam, kde má největší efekt, například v horní části povodí."
    Celý rozhovor pro ekolist.cz je k dispozici ZDE.

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

10. května 2020 / 19. týden

předchozí další zavřít