Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2023 do 16.07.2023


Během prvních dvou červnových dekád se teploty pohybovaly kolem průměru nebo bylo chladněji než obvykle. V červenci začaly být teploty nadprůměrné. V mnoha zemích byly průměrné a maximální teploty historicky nejvyšší. I počet tropických dnů (Tmax >30 °C) mnohdy překročil dlouhodobý průměr. Na některých místech byly zaznamenány výrazné srážkové deficity (např. Německo, ČR, Rakousko, Polsko, Dánsko), které navazovaly na srážkový deficit trvající od poloviny května. Jinde byly hlášeny bouřky, které způsobily lokální škody na úrodě. Omezený přísun vody a vysoké teploty spojené s vlnou veder mohly nepříznivě ovlivnit ozimé plodiny během období plnění zrna. Jinde vedly příliš vlhké podmínky (např. jih Francie, Ukrajina) ke zvýšenému tlaku škůdců a poléhání ozimých obilovin, což také negativně ovlivnilo kvalitu zrna a zvýšilo ztráty. Radiace byla nadprůměrná. Sklizeň ozimých plodin, počínaje ozimým ječmenem, začala včas a nyní stále probíhá. Na hodnocení výnosů letních plodin je ještě brzy. Často ale jejich opožděný výsev spojený s nedostatkem srážek a vysokými teplotami vede k obavám o jejich vývoj a ke snížení výnosových prognóz.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 


 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

24. 7. 2023
pro
BY
Bělorusko
Po chladnější první polovině června teploty vystoupaly nad průměr. Po krátkém ochlazení na konci června kolísaly kolem dlouhodobého průměru, a to až do konce zájmového období. Vysoké maximální teploty (>30 °C) byly pozorovány po několik dní během druhé dekády června a v polovině července. Úhrny srážek byly na většině území země podprůměrné, s nejnižšími hodnotami v Minské a Vitebské oblasti (pod 40 % a 60 % dlouhodobého průměru). Pouze na jihovýchodě (Gomel) a jihozápadě (Brest) byly zaznamenány sezónní srážky. Výsledky modelu naznačují akumulaci biomasy pšenice a hmotnost zásobních orgánů ve většině země pod sezónním průměrem, s výjimkou regionů Grodno a Brest. Červnové dešťové deficity ve spojení s rostoucími letními teplotami vedly k pokračujícímu vyčerpání půdní vlhkosti během plnění zrna u ozimů a nebyly optimální pro vegetativní růst kukuřice. Dešťové srážky během druhé poloviny června přinesly plodinám úlevu, ale úrovně půdní vlhkosti zůstávají ve středu a severovýchodě nízké. Malé červencové srážkové úhry situaci nezlepšily. Vývoj kukuřice na zrno doposud odpovídal sezónnímu průměru. Nyní je ve fázi květu. Modelové simulace naznačují průměrnou akumulaci biomasy kukuřice na zrno na většině území země a mírně nadprůměrné hodnoty na západě (Grodno, Brest). Prognóza výnosů u pšenice a ječmene stále zůstává nad 5letým průměrem, a u kukuřice bylo ponecháno konstantní očekávání výnosů, mírně nadprůměrné, ale silně podmíněné adekvátním deštěm během nadcházejících týdnů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 7. 2024

    Kam s uhlíkem?

    Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
    Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

  • 9. 7. 2024

    Změna klimatu je příležitost

    Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

    Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.

25. března 2020 / 13. týden

předchozí další zavřít