Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
FR
Francie
Na většině území země převládaly nadprůměrně teplejší podmínky s teplotami v průměru + 2°C až + 4°C. Suché podmínky panovaly až do 12. srpna a zhoršovaly sucho. Ve druhé polovině zájmového období se srážkové úhrny blížily průměru, což ale nevykompenzovalo deficit nahromaděný od začátku července. Sucho negativně ovlivnilo podmínky pro pěstování na veškeré zemědělské půdě, což se týká plodin, pastvin, vinic a ovocných stromů. Srážky po polovině srpna přispěly severně od řeky Loiry k určité obnově letních plodin. Na jihu přišly srážky příliš pozdě na to, aby obnovu umožnily. Zde letní plodiny téměř úplně vyschly. Na národní úrovni byla prognóza výnosu pro kukuřici a slunečnici silně ovlivněn letním suchem a opakovanými vlnami veder. Prognózy výnosů byly upraveny směrem dolů nebo ponechány. Výnos kukuřice na zrno se blíží rekordnímu minimu. Brambory a cukrová řepa nejsou ovlivněny tolik jako plodiny pěstované na severu země, ale i zde zůstává prognóza výnosů negativní. Sklizeň kukuřice a slunečnice začala dříve než obvykle, zejména v regionech Nouvelle-Aquitaine a Occitanie. Vlhké podmínky, které panují od poloviny srpna, prospívaly setí řepky, která je nyní vzešlá a v dobrém stavu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE

22. března 2020 / 12. týden

předchozí další zavřít