Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2024 do 15.07.2024

 

Zatímco země jako Francie, Německo, Belgie a Nizozemí hlásí převážně podprůměrné teploty, státy, které jsou jižněji, naopak zaznamenaly výskyty vysokých teplot provázených vlnami veder (např. v Rumunsku, Bulharsku či Maďarsku dosahovaly teploty ke 39 až 40 °C). Negativní dopady nedostatku vody a vln veder se již odrážejí na satelitních snímcích (akumulace biomasy). U zemí, které byly v minulém období zasaženy suchem, problém i přes četné srážky často přetrvává. Srážky se mnohdy vyskytují ve formě bouřek s krupobitím, které lokálně porost poškodí. Déšť je často příčinou vysoké vlhkosti zrna, což společně s podmáčenými poli oddaluje sklizeň, která díky pokročilému fenologickému vývoji začíná u ozimů dříve. Také tlak chorob a škůdců je velký, a to zejména u brambor. Nejvíce zasaženou plodinou je ale podle zpráv ječmen ozimý, u kterého prognózy výnosů klesly nejvíce. Letním plodinám se zatím daří dobře.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 7. 2024
pro
BY
Bělorusko
První polovina června se vyznačovala relativně vlhkými podmínkami, které postihly všechny kraje. Třetí dekáda byla suchá. Srážky byly pozorovány opět až v poslední dekádě zájmového období. Srážky převládaly zejména v oblasti Vitebsk, kde kumulativní srážky za převýšily dlouhodobý průměr o 50 %. Denní průměrné teploty byly na začátku zájmového období mírně nadprůměrné. Tato kladná teplotní anomálie se zvyšuje od třetí červnové dekády. Zatímco však minimální teploty zůstávaly kolem dlouhodobého průměru, maximální teploty dlouhodobý průměr převyšovaly. Více než 10 dní byly zaznamenány maximální teploty nad 30 °C a během posledního týdne v červnu se vyskytovala extrémní vedra (s maximálními teplotami dosahujícími 35 °C). Celkově průměrná denní teplota překročila dlouhodobý průměr až o 2–4 °C, přičemž největší anomálie byly pozorovány na jihu (Brest a Gomel). Teplé a vlhké povětrnostní podmínky urychlily růst ozimých plodin ke zralosti a napomohly časné sklizni. Pokročilý je i vývoj jarního ječmene a kukuřice na zrno. Srážkový režim posledních měsíců obnovil zásoby vody v půdě, což bude mít pozitivní dopad na výnosy. Předpověď počasí však naznačuje, že horké podmínky budou pokračovat, nejvíce postihnou jižní část země. Proto se potvrzuje prognóza výnosu pro pšenici, zatímco prognózy pro ječmen a kukuřici byly mírně upraveny směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 27. 9. 2024

    Nesnesitelné tropy, pak povodně. Počasí, jak jsme ho znali, končí

    Počasí, jak jsme ho znali, končí a politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima. Jejich pohled přinášíme po nejteplejším létě v historii a po ničivých povodních. Zaznělo i to, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40°C a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc? K tématu mluví i klimatologové Alexander Ač a Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor pro irozhlas.cz je k dispozici ZDE.

  • 24. 9. 2024

    Jak přejít z konvenčního na ekologické hospodaření?

    Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci příručku. Podílí se na tom mimo jiných i vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Článek Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.

12. března 2020 / 11. týden

předchozí další zavřít