Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 23. 02. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 16. 02. 2019 do neděle 23. 02. 2020 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (16.2. - 21.2.2020) přes nás přecházely různé frontální systémy, které přinášely většinou přeháňky. Více pak pršelo v neděli 22.2.2020, ale to bude součástí dalšího vyhodnocení. Na drtivé většině území spadlo jen do 10 mm za týden. Více srážek bylo zaznamenáno na horách a to od 30-50 mm. Ve formě sněhu se bohužel srážky vyskytovaly jen v horských oblastech. K dnešnímu dni leží nejvyšší sněhová pokrývka v Krkonoších (Labská bouda) a to 149 cm. Kolem 100 cm je v nejvyšších partiích Šumavy, Beskyd a Jeseníků. Ve středních a nižších polohách sníh nikde neleží. Během týdne se postupně ochlazovalo se svým minimem v pátek, na víkend pak zase k nám přišel teplejší vzduch. V neděli a pondělí se na většině území republiky vyskytovaly maxima nad 10°C a byly naměřeny i hodnoty nad 16°C. Poté se postupně ochlazovalo až na maxima okolo 5°C v pátek. V sobotu se pak razantněji oteplilo na hodnoty vyšší než 10°C.
Pro polovinu příštího týdne (3–5.března) modely začínají nastiňovat možnost většího a delšího srážkového období. To by pak znamenalo úhrny vyšší než 50 mm v dalších 10 dnech. Doporučujeme tedy sledovat předpověď počasí, jelikož současný výhled může být ještě zatížen větší chybou a může se zásadně změnit.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden v podstatě nezměnila. Sucho se v tomto půdním profilu téměř nevyskytuje až na pár menších míst.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se mírně zhoršila. Na většině území republiky zasažené suchem převažuje počínající až mírné sucho. Nadále výrazné až extrémní sucho zůstává především v Jihočeském kraji. Další oblasti zasažené suchem je Česká tabule a Podkrušnohoří. Oblast Čech je zasažena mnohem více než Morava a Slezsko.
Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 17 % území České republiky. V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti severozápadně od Prahy a v jižních Čechách. Co se týče prognózy stavu sucha na příští dva měsíce, nejeví se očekávaný vývoj moc optimisticky (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se na většině území Čech vlhkosti půdy v povrchové vrstvě zvýšily vlivem srážek, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 52 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm a 50-100 cm na 11 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severovýchodní Moravě a Čechách, nižší především v nížinách ve středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (16.2. - 21.2.2020) přes nás přecházely různé frontální systémy, které přinášely většinou přeháňky. Více pak pršelo v neděli 22.2.2020, ale to bude součástí dalšího vyhodnocení. Na drtivé většině území spadlo jen do 10 mm za týden. Více srážek bylo zaznamenáno na horách a to od 30-50 mm. Ve formě sněhu se bohužel srážky vyskytovaly jen v horských oblastech. K dnešnímu dni leží nejvyšší sněhová pokrývka v Krkonoších (Labská bouda) a to 149 cm. Kolem 100 cm je v nejvyšších partiích Šumavy, Beskyd a Jeseníků. Ve středních a nižších polohách sníh nikde neleží. Během týdne se postupně ochlazovalo se svým minimem v pátek, na víkend pak zase k nám přišel teplejší vzduch. V neděli a pondělí se na většině území republiky vyskytovaly maxima nad 10°C a byly naměřeny i hodnoty nad 16°C. Poté se postupně ochlazovalo až na maxima okolo 5°C v pátek. V sobotu se pak razantněji oteplilo na hodnoty vyšší než 10°C. Noční teploty se pohybovaly v první polovině týdne nad bodem mrazu, poté naopak lehce pod ním. Celý uplynulý týden byl větrný s průměrnou denní rychlostí nad 4 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 1. 2025

    Podmínky k pěstování se budou v Česku nadále zhoršovat, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší

     Podmínky pro pěstování řady plodin se v některých částech Česka zhoršují a budou zhoršovat s postupujícími dopady klimatické změny, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší. Proto může být v ČR nadále výhodné pěstovat například pšenici i při větším riziku sucha, protože někde už ji nevypěstují vůbec, nebo s horšími výsledky. Čeští zemědělci tak mohou na globálním trhu stále uspět, řekl bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Zemědělcům podle něj nezbývá, než se co nejrychleji adaptovat na měnící se klimatické podmínky. Celý rozhovor pro ČTK je k dispozici ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.