Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.07.2022 do 19.08.2022

 

Od začátku července panuje v mnohých sledovaných zemích (s výjimkou Litvy a Běloruska) často až extrémní sucho, které je navíc doprovázeno nadprůměrnými teplotami a vlnami veder (např. v Bulharsku dosáhla teplota až 39 ˚C). Tyto podmínky poškodily výnosový potenciál letních plodin, které byly většinou v citlivé vývojové fázi kvetení či plnění zrna. Důsledkem toho je např. i to, že na některých místech se kukuřice na zrno sklidí jako silážní. Na sklizeň ozimých plodin, která probíhá/proběhla bez větších problémů, měly převládající agrometeorologické podmínky naopak pozitivní vliv. Často jsou hlášeny nadprůměrné výnosy a dobrá kvalita zrna.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 8. 2022
pro
PL
Polsko
V západních regionech měly výrazně podprůměrné červencové srážky za následek zhoršení dostupnosti půdní vláhy. Agrometeorologické podmínky v ostatních regionech byly pro fenologickou fázi plnění zrna ozimů a jarních plodin příznivé. První polovina srpna byla v celé republice velmi suchá. Sklizeň ozimých plodin začala v druhé polovině července a probíhá dobře, pouze s několika přerušeními kvůli dešti. Prvotní terénní zprávy z jižních a středních oblastí naznačují obecně nadprůměrné výnosy a dobrou kvalitu zrna s výjimkou jarního ječmene na lehčích půdách, který byl negativně ovlivněn nedostatkem vody na začátku sezóny. Obecně jsou podmínky pro letní plodiny dobré. Výjimkou jsou západní oblasti, kde suché podmínky v kombinaci s velmi horkým obdobím během druhé poloviny července negativně ovlivnily akumulaci biomasy tvorbu výnosů u kukuřice na zrno. Cukrová řepa a brambory jsou v dobrém stavu. K udržení přiměřeného růstu je ale zapotřebí déšť. Prognóza výnosů ozimých plodin se mírně zvýšila, zatímco prognóza výnosů kukuřice na zrno se snížila.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 7. 2024

    Kam s uhlíkem?

    Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
    Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

  • 9. 7. 2024

    Změna klimatu je příležitost

    Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

    Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.

10. listopadu 2019 / 45. týden

předchozí další zavřít