Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2024 do 15.06.2024

 

Zájmové období bylo v Evropě, i v rámci rozlohy jednotlivých států, různorodé. V několika zemích ho charakterizovaly velmi vlhké podmínky (např. Belgie, Nizozemí, Francie, sever Itálie), které podpořily rozvoj a šíření škůdců a chorob, znemožnily včasné vysetí letních plodin, zapříčinily polehání a komplikovaly sklizeň ozimů a celkově práci na poli. Jiné země hlásí sucho, zapříčiněné nedostatečným množství srážek (např. Německo, Polsko, jih Itálie, Ukrajina). I teplotně se zájmové země rozcházejí. Např. ve Francii, Německu a Bulharsku byly květnové teploty podprůměrné, v Polsku, Dánsku, Belgii či Nizozemí tomu bylo naopak. Mnohé ze zájmových zemí hlásí na základě modelových simulací či satelitních snímků větší akumulaci biomasy u plodin a zrychlený vývoj. Na prognózy výnosů je však ještě brzy, protože velikost výnosu stále může ovlivnit mnoho faktorů.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 6. 2024
pro
DK
Dánsko
Teploty byly převážně nadnormální, zejména ve druhé polovině května. Navzdory chladnému období na začátku června, patří celkové teploty za zájmové období mezi tři nejteplejší v historických záznamech, což má za následek velkou pozitivní anomálii v kumulativních teplotách (Tbase = 0 °C). První 3 květnové týdny byly převážně suché, zatímco ve zbytku zájmového období byly hlášeny pravidelné srážky. Úhrny srážek ve většině regionů Dánska byly výrazně nad průměrem (60 % nad dlouhodobým průměrem). Úrovně radiace byly v souladu s dlouhodobým průměrem. Satelitní pozorování (MODIS) naznačují vývoj plodin v souladu nebo mírně nad normálem, což naznačuje celkově dobré podmínky pro plodiny. Vysoké teploty urychlily vývoj zimních a jarních plodin. Podle modelů je vývoj měkké pšenice pokročilý přibližně o 1 týden (končí fenofáze kvetení). Jarní ječmen kvetl o 10 dní dříve než obvykle. Teplé a vlhké počasí během zájmového období však mohlo podporovat rozvoj a šíření chorob. Celkově se očekává, že plodiny budou v dobrém stavu. Prognózy výnosů pro ozimé a jarní plodiny byly revidovány nad trend.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

31. října 2019 / 44. týden

předchozí další zavřít