Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 20. 04. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 13. 04. 2025 do neděle 20. 04. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (13.4. – 19.4.2025) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové níže. Deštivý byl čtvrtek a v pátek. Nejvíce srážek spadlo v západní polovině Čech a na východním okraji Moravy. Prakticky na celém území republiky spadlo do 20 mm/týden a nejvíce mezi 10-15 mm/týden (40 % území republiky). Naopak na Českomoravské vrchovině spadlo jen pár milimetrů. Teploty během týdne byly hodně proměnlivé. Nejchladněji bylo v úterý a sobotu s maximem okolo 15°C. Naopak ve středu a ve čtvrtek byl letní den s maximem i nad 25°C.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

Na textu pracujeme.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (13.4. – 19.4.2025) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové níže. Deštivý byl čtvrtek a v pátek. Nejvíce srážek spadlo v západní polovině Čech a na východním okraji Moravy. Prakticky na celém území republiky spadlo do 20 mm/týden a nejvíce mezi 10-15 mm/týden (40 % území republiky). Naopak na Českomoravské vrchovině spadlo jen pár milimetrů. Teploty během týdne byly hodně proměnlivé. Nejchladněji bylo v úterý a sobotu s maximem okolo 15°C. Naopak ve středu a ve čtvrtek byl letní den s maximem i nad 25°C. Noční a ranní teploty byly nejčastěji okolo 7-9°C. Uplynulý týden byl většinou větrnější, hlavně mezi úterým a čtvrtkem.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k mírnému růstu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 5 % stanic, v 10-50 cm na 6 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na třetině stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nižší na východě Čech, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Aktuality

Komentář Miroslava Trnky ke klimatické zprávě evropského programu Copernicus za rok 2024

Loňský rok byl z klimatického hlediska v mnohém rekordní. Data o stavu klimatu za minulý rok shrnuje zpráva evropského programu Copernicus. Rekordy stihli padnout už i letos. Březen byl nejteplejším březnem v historii sběru dat. V kombinaci s vysokými teplotami a absenci srážek je následkem výrazné sucho nejen v rámci celé České republiky. Zprávu Copernicus i situaci v republice komentuje v pořadu ČT24 Studio 6 Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (od 6:35 min). Celý díl pořadu je v archivu dostupný zde.

První letní den roku

V České republice je ve středu 16. dubna první letní den letošního roku, tedy den s teplotami nad 25 °C. Potvrdil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že teploty budou v průběhu odpoledne ještě stoupat. Komentuje to Pavel Zahradníček tady pro Novinky.cz a tady pro Lidovky.cz a ČTK.

Copernicus: Rok 2024 byl nejteplejší v Evropě

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, jak popisuje shrnuje např. portál tvorimevropu.cz zde. Celé znění zprávy je v originálu dostupné zde.

Teplota v Evropě stoupá rychleji než ve světě. Je to způsobené i táním Arktidy

Evropa loni zažila nejteplejší rok od začátku měření. Rekordní teploty byly zaznamenány skoro na polovině kontinentu. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu klimatu na našem kontinentu, kterou v úterý zveřejnila meteorologická služba Evropské unie Copernicus. „Čeká se, že do roku 2050 porostou teploty dál. Teď řešíme, co ovlivníme poté,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. V archivu iRozhlasu je rozhovor k dispozici zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: