Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.07.2022 do 19.08.2022

 

Od začátku července panuje v mnohých sledovaných zemích (s výjimkou Litvy a Běloruska) často až extrémní sucho, které je navíc doprovázeno nadprůměrnými teplotami a vlnami veder (např. v Bulharsku dosáhla teplota až 39 ˚C). Tyto podmínky poškodily výnosový potenciál letních plodin, které byly většinou v citlivé vývojové fázi kvetení či plnění zrna. Důsledkem toho je např. i to, že na některých místech se kukuřice na zrno sklidí jako silážní. Na sklizeň ozimých plodin, která probíhá/proběhla bez větších problémů, měly převládající agrometeorologické podmínky naopak pozitivní vliv. Často jsou hlášeny nadprůměrné výnosy a dobrá kvalita zrna.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 8. 2022
pro
LT
Litva
Teploty během zájmového období byly v průměru o něco nižší než obvykle. Srážky byly nadprůměrné se dvěma zvláště silnými dešti v posledních dvou červencových dekádách. Tyto silné bouřky mohly způsobit určité škody na úrodě, související ztráty na výnosech a zhoršení kvality zrna, které je obtížné kvantifikovat. Brambory lokálně trpěly přebytkem vody. Obecně byly podmínky pro plnění zrna a sklizeň obilovin a řepky dobré. Prognózy výnosů jsou pozitivní.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 7. 2024

    Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha

    Podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny je jasné, že se klima mění. Klimatologové jsou jen překvapeni, jak se oteplování zrychluje. Frekvence extrémních jevů jako jsou suchá období a extrémní srážky se podle jeho slov obecně zvyšuje.  "Adaptace na klimatické změny nebude jednoduchá. Nestačí se zaměřit na jeden nebo dva projevy změny klimatu. Je třeba zvyšovat retenci krajiny tam, kde má největší efekt, například v horní části povodí."
    Celý rozhovor pro ekolist.cz je k dispozici ZDE.

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

2. května 2019 / 18. týden

předchozí další zavřít