Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
PL
Polsko
Horké a suché počasí během prvních dvou srpnových dekád mělo za následek zvýšený deficit půdní vlhkosti, který je nejvýrazněji patrný na západě a severovýchodě země (Warminsko-Mazurskie region). Během třetí srpnové dekády intenzivní srážky zmírnily suchou ornici na většině území země, s výjimkou východu, kde přetrvával deficit srážek i půdní vláhy. První dekáda v září byla chladnější než obvykle a spíše suchá. Na samém konci zájmového období byly opět zaznamenány výrazné srážky. Podmínky pro letní plodiny se v celé zemi velmi liší. Na západě snižovaly nepříznivé podmínky během květu kukuřice (v polovině července) výnosový potenciál, takže kukuřice na zrno byla, zejména na lehčích půdách, často sklízena v srpnu jako krmná plodina. V jiných regionech, kde byla během kritických vývojových fází kukuřice přítomna dostatečná zásoba půdní vláhy, jsou plodiny ve velmi dobrém stavu a prognóza výnosů je pozitivní. V případě cukrové řepy vedlo zlepšení půdní vlhkosti ke zvýšené akumulaci kořenové biomasy, avšak na úkor snížení cukernatosti a zvýšeného tlaku chorob. Horké a suché počasí na začátku srpna bylo nepříznivé pro růst brambor, zejména na nezavlažovaných polích. Přes brzkou sklizeň ozimých plodin bylo setí řepky regionálně zpožděno, a to buď příliš suchými, nebo příliš vlhkými podmínkami. Přestože srážky na konci srpna měly obecně pozitivní dopady na klíčení a raný vývoj řepky, po přívalových deštích byl nutný lokální dosev. Prognózy výnosů u brambor a kukuřice na zrno jsou mírně pod 5letým průměrem, u cukrové řepy se pohybují kolem průměru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE

28. března 2019 / 13. týden

předchozí další zavřít