Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 11.02.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 04.02.2018 do neděle 11.02.2018 ráno)

 

DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY nejsilněji v hlubší vrstvě pak zasahuje kraje Jihočeský a Olomoucký v okolí středního toku řeky Moravy v menší míře pak kraj Středočeský a Moravskoslezský. Situace v oblastech s deficitem je díky průběhu počasí sice příznivá a na prognózy pro sezónu 2018 je relativně brzy, ale vývoj na středním a dolním toku řeky Moravy, na severu Moravy i v jižních Čechách je znepokojivý v kontextu uplynulých 3 let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně. K tomu přispívá i absence sněhové pokrývky. To podle našeho názoru posílí dlouhodobější deficit v hlubších vrstvách. V celém profilu do 1 m se k 11. 2. vyskytuje deficit od 5 do 40 mm na 1/5 území ČR, nicméně i nadále je pouze malý zlomek území zasažení deficitem mezi 40 až 80 mm. 

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE

12. února 2018 / 07. týden

předchozí další zavřít