Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace
                  
65758595105115125135
Relativní kondice vegetace vyjádřená v procentech
Česká Republika

Relativní kondice polních plodin a travních porostů

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Týdenně aktualizovaný graf vývoje kondice vegetace zobrazující všechny kategorie kondice vegetace a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se kondice vegetace v poslední době vyvíjela a i jaký bude její následující trend. Graf i mapa jsou aktualizovány v závislosti na dostupnosti satelitních dat.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 30. 03. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 23. 03. 2025 do neděle 30. 03. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Relativní kondice vegetace

Kondice vegetace je se začátkem vegetační sezóny aktuálně v rámci republiky spíše v lepší kondici zejména na Moravě. V nejlepší kondici se jeví vegetace v pásu od Brna až po Jeseníky a také na východě republiky v Bílých Karpatech a v Beskydech, v lepší kondici je i vegetace kolem severních hranic republiky, na sever od Plzně, v okolí Prahy a ve východních Čechách. Normální až lehce podprůměrný stav vegetace pozorujeme na jihozápad od Plzně, východně od Prahy, na Pardubicku, v západní části Vysočiny a částečně ve Slezsku. Spíše horší kondici vegetace aktuálně pozorujeme zejména na jihu Čech severně od Českých Budějovic.

Aktuality

Komentář Miroslava Trnky ke klimatické zprávě evropského programu Copernicus za rok 2024

Loňský rok byl z klimatického hlediska v mnohém rekordní. Data o stavu klimatu za minulý rok shrnuje zpráva evropského programu Copernicus. Rekordy stihli padnout už i letos. Březen byl nejteplejším březnem v historii sběru dat. V kombinaci s vysokými teplotami a absenci srážek je následkem výrazné sucho nejen v rámci celé České republiky. Zprávu Copernicus i situaci v republice komentuje v pořadu ČT24 Studio 6 Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (od 6:35 min). Celý díl pořadu je v archivu dostupný zde.

První letní den roku

V České republice je ve středu 16. dubna první letní den letošního roku, tedy den s teplotami nad 25 °C. Potvrdil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že teploty budou v průběhu odpoledne ještě stoupat. Komentuje to Pavel Zahradníček tady pro Novinky.cz a tady pro Lidovky.cz a ČTK.

Copernicus: Rok 2024 byl nejteplejší v Evropě

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, jak popisuje shrnuje např. portál tvorimevropu.cz zde. Celé znění zprávy je v originálu dostupné zde.

Teplota v Evropě stoupá rychleji než ve světě. Je to způsobené i táním Arktidy

Evropa loni zažila nejteplejší rok od začátku měření. Rekordní teploty byly zaznamenány skoro na polovině kontinentu. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu klimatu na našem kontinentu, kterou v úterý zveřejnila meteorologická služba Evropské unie Copernicus. „Čeká se, že do roku 2050 porostou teploty dál. Teď řešíme, co ovlivníme poté,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. V archivu iRozhlasu je rozhovor k dispozici zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: