Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace
                  
65758595105115125135
Relativní kondice vegetace vyjádřená v procentech
Česká Republika

Relativní kondice polních plodin a travních porostů

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Týdenně aktualizovaný graf vývoje kondice vegetace zobrazující všechny kategorie kondice vegetace a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se kondice vegetace v poslední době vyvíjela a i jaký bude její následující trend. Graf i mapa jsou aktualizovány v závislosti na dostupnosti satelitních dat.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 23. 03. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 16. 03. 2025 do neděle 23. 03. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Relativní kondice vegetace

Kondice vegetace je se začátkem vegetační sezóny aktuálně nejlepší v pásu od Brna až po Jeseníky a také na východě republiky v Bílých Karpatech a v části Beskyd, v lepší kondici je i vegetace kolem severních hranic republiky, na sever od Plzně a v okolí Prahy. Normální stav vegetace pozorujeme na jih od Plzně, východně od Prahy, na Hradecku, Pardubicku a na východě Slezska a normální až spíše horší kondici vegetace aktuálně pozorujeme zejména na jihu Čech a na Vysočině.

Aktuality

Češi jsou s vodou poměrně opatrní. Příští týden nás však čeká prohloubení půdního sucha

Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a koordinátor projektu Intersucho v rozhovoru pro Radiožurnál mluvil o tom, jak dobře Češi šetří s vodou i o tom, jak moc nás v tomto roce ovlivní sucho. „Nejhůř je na tom asi Vysočina, východní Čechy, velká část severních a jižních Čech. Také dostupnost vody v půdě v tradičních oblastech, jako jižní Morava a severozápadní Čechy, je teď na velmi nízkých úrovních,“ říká. Celý rozhovor je v archivu Radiožurnálu k dispozici zde.

V Česku přibývají horké dny

Loňský rok byl podle Světové meteorologické organizace (WMO) nejteplejší v historii měření. A stejně tak tomu bylo u celého desetiletí. Situaci pro TN Live okomentoval klimatolog Pavel Zahradníček v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Více na webu TN najdete zde.

První jarní den a Lenka Bartošová jako host Studia 6 ČT24

Ve čtvrtek 20. 3. v 10:01 hod. přešla Země z astronomické zimy do astronomického jara. Nastala jarní rovnodennost. Projevy jara na Zemi ovlivňují počasí a měnící se klima. Dobře to ukazují záznamy vědců, kteří sledují životní, tzv. fenologické fáze rostlin, které se každý rok opakují (například kvetení). Ze záznamů je zřejmé, že se rostliny po zimě probírají čím dál tím dřív. Jak se vegetace v Česku v těchto dnech vyvíjí oproti normálu? Nejen o tom, ale také o projektu fenofáze.cz hovořila ve Studiu6 ČT24 bioklimatoložka Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor je k dispozici zde.


Co nového přináší web Klimatická změna?

Náš další web Klimatická změna také přešel radou inovací. Jednou z podstatných změn je to, že kromě odhadů budoucího vývoje založených na nejnovějších datech, má být tento web také průvodcem uživatele po očekávaných dopadech, ale i možných řešeních změny klimatu, a to nejen v oblasti zemědělství a lesnictví. Jakými dalšími změnami web přešel, komentuje v tiskové zprávě Miroslav Trnka a Lenka Bartošová. K dispozici je pro Vás ZDE.

Na začátku března bylo sucho na dvou třetinách Česka

"Začíná startovat vegetace, a to i vzhledem k vyšším teplotám v minulém týdnu - a potřebuje spoustu vláhy. Když jí hned na začátku sezóny máme málo, musíme spoléhat na to, jestli přijdou jarní vydatné deště, které to celé zachrání, nebo se rozvine sucho podstatně vyšších rozměrů," komentuje aktuální situaci klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Jak hodnotí březnové počasí ve srovnání s předchozími roky? Jaké jsou predikce Intersucha? A implementuje stát opatření, která by pomohla řešit jak sucho, tak i výkyvy teplot? Celý rozhovor týdeníku Respekt je k dispozici ZDE.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: