Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 06. 04. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 30. 03. 2025 do neděle 06. 04. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (30.3. – 5.4.2025) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, která přinesla teplé počasí. To se dramaticky změnilo o víkendu, kdy přešla přes naše území studená fronta a za ní začal proudit velmi studený vzduch. Srážky se objevovaly na začátku týdne. Celkově jich příliš nebylo. Na polovině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden a na dalších 37 % pouze do 10 mm/týden. Více jich bylo v Krkonoších, Šumavě a Českomoravské vrchovině. Teploty během týdne postupně rostly až k maximu v pátek s teplotou dosahující až 20°C.

Tento týden se bude postupně oteplovat a od dalšího týdne čekáme výrazně nadprůměrné teploty. Srážky očekáváme minimální. To bude znamenat výrazné vysušování svrchní vrstvy půdy. Ranní a noční mrazíky budou hrozit hlavně ve středu a v pátek.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu opět stoupla na téměř celém území. Nejvyšší intenzitu sucha, sucho extrémní, v témto vrstvě aktuálně pozorujeme v okolí Jindřichova Hradce, na severu Vysočiny, místy ve východních Čechách a také severně od Brna. Ve zbytku východních Čech a Vysočiny, na Táborsku, Benešovsku či Lužických horách pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Horší situace je také podél západních a severních hranic území. Na zbylém území středních, jižních Čech a Moravy pozorujeme spíše počínající až mírné sucho.
  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává oproti minulému týdnů téměř stejná I nadále v této vrstvě pozorujeme na téměř celém území Vysočiny, východních Čech, severně od Brna a také severozápadně od Olomouce, v Jeseníkách, v Bílých Karpatech, Beskydech, Krušných, Lužických horách a Českém Švýcarsku mírné až výrazné sucho. Východně od Moravské Třebové, na Zlínsku v Beskydech, v okolí Šumperku a na severu Vysočiny lokálně i sucho výjimečné.
  • V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha v rámci celé republiky oproti minulému týdnu také stoupla zejména ve sledovaných oblastech. Aktuálně je i nadále sucho neintenzívnejší v Krušných horách, Českém Švýcarsku, Orlických horách, v okolí Dačic, na Vysočině, hlavně na severu, ve východních Čechách a severně od Brna, kde pozorujeme sucho výrazné nebo lokálně i výjimečné až extrémní. Dále podél severních hranic republiky a také jihovýchodně od Prahy, místy v Jeseníkách, v Beskydech a v Bílých Karpatech pozorujeme sucho mírné až výrazné. Oblasti severozápadně od Prahy, severně a východně od Plzné, část Slezska, jih Čech a jih Moravy zůstává převážně bez projevů sucha. V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 76 % území. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území k poklesu vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 10 % stanic, v 10-50 cm na 6 % stanic a v 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK převládá na polovině stanic v 50-100 cm. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách, nižší v nížinách především v Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (30.3. – 5.4.2025) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, která přinesla teplé počasí. To se dramaticky změnilo o víkendu, kdy přešla přes naše území studená fronta a za ní začal proudit velmi studený vzduch. Srážky se objevovaly na začátku týdne. Celkově jich příliš nebylo. Na polovině území republiky to bylo jen do 5 mm/týden a na dalších 37 % pouze do 10 mm/týden. Více jich bylo v Krkonoších, Šumavě a Českomoravské vrchovině. Teploty během týdne postupně rostly až k maximu v pátek s teplotou dosahující až 20°C. Poté se ochladilo a v neděli byly maxima pod 5°C. Noční teploty byly celý týden nad bodem mrazu, ale v neděli spadly pod bod mrazu na drtivé části území republiky. Uplynulý týden lze hodnotit jako mírně větrnější.

Aktuality

Nový systém poskytující informace o stavu lesních ekosystémů

DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků ÚVGZ AV ČR a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity vznikl nový expertní systém dendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky. Více v článku portálu prumyslovaekologie.cz najdete zde.

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ. Jak situaci komentují klimatologové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR si můžete přečíst v článku ČT24 zde.

Miroslav Trnka pro CNN Prima news

O extrémních změnách počasí a o tom, jaká opatření by Česká republika měla přijmout i v oblasti zemědělství, aby se lépe připravila na rostoucí rizika spojená s extrémním počasí mluvil ve zprávách televize Prima (od 15:45 min) Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je ke zhlédnutí v archivu televize zde.

Pavel Zahradníček hostem ČT24

V posledním bloku pořadu Události, komentáře ČT24 odpovídal na dotazy týkající se brzkého jara i prudkého víkendového ochlazení Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý díl je v archivu ČT24 dostupný zde.

Meruňky může letos opět poškodit mráz, podesáté za 12 let

Meruňky může letos jihomoravským sadařům znovu poškodit mráz, už podesáté za posledních 12 let. Jedním z hlavních důvodů je uspíšení kvetení a delší čas, kdy jsou stromy s květy či malými plody vystavené riziku jarních mrazů. Příčinou je klimatická změna a oteplování. Letos se první květy v experimentálním sadu v Lednici objevily už 24. března, přičemž v neděli ráno a také v dalších dnech se předpokládá, že se vyskytne ranní mráz. Podrobnější informace nabízí web Agrorisk a celá naše tisková zpráva je na webu AV ČR k dispozici TADY.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: