Vážení uživatelé, portál InterSucho přešel do nové podoby. Některé funkce nebo obsah můžou být v těchto dnech omezené či nedostupné ve standardním čase. Děkujeme Vám za trpělivost.
Předpověď sucha
2024-12-16T11:55:10.581113image/svg+xmlMatplotlib v3.8.0, https://matplotlib.org/
  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho
Česká Republika

Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961-2015

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Monitorujte s námi sucho

aktualni graf

Denně aktualizován graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 13. 04. 2025 v 7 hodin ráno

(informace odrážejí změny v období od neděle 06. 04. 2025 do neděle 13. 04. 2025 ráno)

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Shrnutí

V uplynulém týdnu (6.4. – 12.4.2025) přes naše území přecházely různé frontální systémy a měnil se směr proudění, ale srážky to prakticky vůbec nepřineslo. Většinou nepršelo s výjimkou Jeseníků a Beskyd s úhrny do 15 mm/týden. Během týdne se razantně oteplilo. Od předcházející neděli, kdy byly maxima jen do 5°C, stouply teploty další sobotu už nad hranici 15°C. Jarní mrazíky se vyskytovaly převážně v neděli, pondělí a ve středu.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha

  • Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) se oproti minulému týdnu opět prohloubila na téměř celém území, hlavně v již sledovaných oblastech. Nejvyšší intenzitu sucha, sucho extrémní, v této vrstvě aktuálně pozorujeme v okolí Jindřichova Hradce, na Domalžlicku, na severu Vysočiny, místy ve východních Čechách v okolí Poděbrad a také severně od Brna. Ve zbytku východních Čech a Vysočiny, na Táborsku, Benešovsku či Lužických horách pozorujeme sucho výrazné až výjimečné. Horší situace je také podél západních a severních hranic území. Na zbylém území středních, jižních Čech a Moravy pozorujeme spíše mírné až výrazné sucho.
  • Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) zůstává oproti minulému týdnů téměř stejná. I nadále v této vrstvě pozorujeme na téměř celém území Vysočiny, východních Čech, severně od Brna a také severozápadně od Olomouce, v Jeseníkách, v Bílých Karpatech, Beskydech, Krušných, Lužických horách a Českém Švýcarsku mírné až výrazné sucho. Východně od Moravské Třebové, na Zlínsku v Beskydech, v okolí Šumperku a na severu Vysočiny lokálně i sucho výjimečné.
  • V rámci půdního profilu 0–100 cm intenzita sucha v rámci celé republiky oproti minulému týdnu také stoupla zejména ve sledovaných oblastech. Aktuálně je i nadále sucho nejintenzivnější ve vyšších polohách v Krušných horách, Českém Švýcarsku a Lužických horách, Krkonoších, Orlických horách, v okolí Dačic, na Vysočině, hlavně na severu, ve východních Čechách, severně od Brna a na Olomoucku kde pozorujeme sucho výrazné nebo lokálně i výjimečné až extrémní. Dále podél severních hranic republiky a také jihovýchodně od Prahy, místy v Jeseníkách, v Beskydech a v Bílých Karpatech pozorujeme sucho mírné až výjmečné. Oblasti severozápadně od Prahy, část Plzeňska, malá část Slezska a jihu Čech a také jih Moravy zůstává převážně bez projevů sucha. V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 83 % území. Predikce stavu půdního profilu je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (6.4. – 12.4.2025) přes naše území přecházely různé frontální systémy a měnil se směr proudění, ale srážky to prakticky vůbec nepřineslo. Většinou nepršelo s výjimkou Jeseníků a Beskyd s úhrny do 15 mm/týden. Během týdne se razantně oteplilo. Od předcházející neděli, kdy byly maxima jen do 5°C, stouply teploty další sobotu už nad hranici 15°C. Jarní mrazíky se vyskytovaly převážně v neděli, pondělí a ve středu. Poté už byly teploty i v noci většinou nad bodem mrazu. Větrné počasí bylo v neděli, ve čtvrtek a pátek.

Aktuality

Změna klimatu zvyšuje v Česku riziko sucha i extrémních srážek

Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho. Některé regiony, například jižní Morava, jsou na nízký počet srážek a teplejší počasí zvyklé více než například Vysočina, kde lidé vnímají dopady vyšších teplot a suššího období intenzivněji až v poslední době, jak se kromě jiných vyjádřil i Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Článek ČTK je k dispozici zde.

Příroda se každoročně probouzí dřív a trend bude pokračovat

Nástup fenologických fází rostlin a ptačích populací na jaře je podle vědců stále časnější a trend v posledních letech ještě zesiluje. Více o problematice řekla pro iROZHLAS Petra Dížková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor je k dispozici zde.

Vyhodnocení dotazníkového šetření

Vážení uživatelé, na již tradičním diskusním setkání uživatelů portálů Intersucho, které proběhlo v únoru, jsme letos pro účastníky připravili dotazník, ve kterém bylo možné vyjádřit svůj názor a spokojenost s portálem, s jeho produkty i s prací týmu. Dotazník vyplnilo 59 respondentů. Jelikož si velmi vážíme zpětné vazby a názor našich uživatelů je pro nás důležitý, děkujeme všem, kteří se zapojili a poskytli nám svůj vhled. Vyhodnocení dotazníků je v grafické formě ke stažení k dispozici níže.

Nový systém poskytující informace o stavu lesních ekosystémů

DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků ÚVGZ AV ČR a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity vznikl nový expertní systém dendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky. Více v článku portálu prumyslovaekologie.cz najdete zde.

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ. Jak situaci komentují klimatologové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR si můžete přečíst v článku ČT24 zde.

Více aktualit Sledujte nás na sociální síti X

Problematika sucha:

O Intersuchu: