Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 06. 05. 2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 29. 04. 2018 do neděle 06. 05. 2018 ráno)
Shrnutí
V uplynulém týdnu (29. 4 - 5. 5. 2018) k nám proudil teplý vzduch od jihu, ale od poloviny týdne se začalo prosazovat frontální rozhraní, které způsobilo tvorbu bouřek a i teplotně rozdělenou republiku na chladnější západ a teplejší východ. Nejvíce srážek spadlo ve středu a ve čtvrtek a byly vázány hlavně na bouřky. Ve středu úřadovaly bouřky hlavně na Vysočině a byly zde úhrny okolo 10-30 mm/den. Ve čtvrtek se usadil bouřkový systém nad Jižními Čechami a lokálně tu spadlo i okolo 50 mm/den. To byly prakticky jediné dvě významné oblasti, kde se objevily srážky. Na většině území republiky tedy vůbec nepršelo nebo jen pár milimetrů. Týdenní predikce celkem odpovídala pokud šlo o úhrny bouřkových úhrnů (extrémů), ale pro zbytek území předpokládala aspoň nějaké srážky a to se nevyplnilo. Vláhový deficit v půdě se prohloubil a to v zásadě na celém území. Nejvýraznější je nadále v případě krajů Jihočeského a Moravsko-slezského ale i na území Středočeského, Zlínského a západě Jihomoravského kraje. Na 18% území přesahuje deficit 40 mm a na zlomku plochy (2%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě sleduje nejnižší nasycení půdy tok Dunaje a kulminuje v trojmezí Rakouska, Slovenska a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast. Celkově se nasycení půdy na území střední Evropy v uplynulém týdnu opět snížilo dosti výrazně.
Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Pokud jde o MÍRU INTENZITY SUCHA, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se již pátý týden v řadě zhoršuje a současně na některých místech kleslo nasycení půdy pod bod snížené dostupnosti (tj. 50%). Stav půdní vlhkosti do 1 m je nyní výrazně horší oproti obvyklým hodnotám regionálně zvláště v kraji Jihočeském, Plzeňském, Vysočina, Zlínském a Moravskoslezském. Nejvíce znepokojivý je plošný rozsah a trvání deficitu v letošním roce i ve vyšších polohách. Domníváme se, že v řadě oblastí je nižší nasycení než obvykle v hloubce pod 1 m a tento stav přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 6.5.. v celém profilu na 94% území. Hlubší vrstva byla zasažena z 85% (tedy více než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je pod hodnotami obvyklými pro polovinu dubna na 95% území. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5 se vyskytují na 3/4 území, a anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se nadále vyskytují již na 29% což je dvakrát více než před týdnem.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu pokračoval na většině území výrazný pokles vlhkosti půdy v měřeném profilu 0-50 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 32 % stanic, v 10 až 50 cm je na 24 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 a v 50-100 cm pouze na 3 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách v severovýchodních Čechách, nižší v nížinách na jihozápadní Moravě a ve středních a jižních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (29.4 - 5.5.2018) k nám proudil teplý vzduch od jihu, ale od poloviny týdne se začalo prosazovat frontální rozhraní, které způsobilo tvorbu bouřek a i teplotně rozdělenou republiku na chladnější západ a teplejší východ. Nejvíce srážek spadlo ve středu a ve čtvrtek a byly vázány hlavně na bouřky. Ve středu úřadovaly bouřky hlavně na Vysočině a byly zde úhrny okolo 10-30 mm/den. Ve čtvrtek se usadil bouřkový systém nad Jižními Čechami a lokálně tu spadlo i okolo 50 mm/den. To byly prakticky jediné dvě významné oblasti, kde se objevily srážky. Na většině území republiky tedy vůbec nepršelo nebo jen pár milimetrů. Týdenní predikce se celkem trefila do bouřkových úhrnů (extrémů), ale pro zbytek území předpokládala aspoň nějaké srážky a to se nevyplnilo. Teploty vzduchu byly celkem proměnlivé. Během týdne se začal ochlazovat západ republiky, ale na Moravě zůstávaly ještě vysoké teploty vzduchu. Nejchladnější dny byly pátek a sobota s maximy od 19-25°C. Naopak ve čtvrtek na severní Moravě byl zaznamenán první tropický den, kdy se maximum dostalo i nad hranici 30°C. Minimální teploty se pohybovaly od 8-13°C. Během týdne bylo větrnější počasí převážně na Moravě. Celkově byly ale celkem velké výkyvy způsobené i bouřkami.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
21. 11. 2024
Proběhla konference k projektu Centrum Voda
Centrum Voda je projekt, který se snaží odpovědět na otázku, zda budeme mít i nadále dostatek kvalitní vody. Klimatická změna a sní spojené sucho i chování a požadavky člověka vodu ohrožují a pro nejbližší budoucnost je třeba hledat řešení a východiska. Konference se účastnil i prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a na již 4. ročníku za kolektiv autorů představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Celá přednáška je k dispozici ZDE a průběh konference je zaznamenaný ZDE.
-
1. 11. 2024
Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství
Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ.